کافه سینما: کرستین ساینس مانیتور نوشت که در دهه ۹۰ میلادی ده نمکی یکی از اعضای گروه انصار حزب الله بود که نقش مهمی در حملات خشن و خنثی سازی کارکرد اصلاح طلبان داشت. بسیاری از اصلاح طلبان از دیدن فیلم هایش خودداری می کنند. او همچنین مورد هدف گروه های تندرویی که خودش در گذشته عضوشان بود قرار گرفته است و اتهام توهین به رزمندگان و ارزش های انقلابی به وی زده می شود...

حضور ده نمکی در جنگ، اجازه انتقاد از میراث جنگ را به وی داده است. برای بسیاری از ایرانیان جنگ چیزی بیش از مبارزه با صدام حسین بود؛ در واقع جنگ وظیفه ای مقدس بود. شهدای جنگ برای عشق به خدا و محافظت از انقلاب جنگیدند ولی معراجی ها دید کاملا متفاوتی را با این دیدگاه نشان می دهد.

 کریستین ساینس مانیتور با نگاهی به فیلم "معراجی ها" و گذشته "مسعود ده نمکی" کارگردان سری فیلم های اخراجی ها، از دید متفاوت وی به جنگ ایران و عراق نوشته است.

پشت صحنه معراجی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

کریستین ساینس مانیتور می نویسد: فیلم "معراجی ها" داستانی ساده درباره یک پدر ایرانی است که سعی دارد از رفتن فرزندش به جنگ ایران و عراق جلوگیری کند. فیلم دارای صحنه های جنگی و انفجار است ولی آنچه باعث فروش بالای این فیلم شده نگاه رخنه گر فیلم به جنگی است که بعد از سه دهه بر ایران تاثیرگذار بوده است و "دفاع مقدس" خوانده می شود. فیلم در ماه مارس ۱٫۵ میلیون دلار فروش داشته است.

بیش از دویست هزار ایرانی در هشت سال جنگ با عراق کشته شدند. جنگ تنها پس از حکم آتش بس سازمان ملل متوقف شد. آرمان هایی همچون اعتماد به نفس و تکیه بر ایمان بر همه چیز تاثیر می گذارد از تصمیم گیری در مذاکرات هسته ای تا خطبه های نماز جمعه. ولی کارگردان معراجی ها به ایرانیان می گوید که باید نسبت به روایت رسمی از فداکاری و عظمت تجدید نظر کرد و هر مبارزه با پیروزی همراه نبود و هر ایرانی آماده مردن نبود.

آقای ده نمکی یک تندروی (سیاسی) سابق است که با لبخندی خاص صنعت فیلم ایران را دیوانه کرده است؛ با چند فیلم پرفروش پشت سر هم با وجود نداشتن آموزش عادی، سه گانه جنگی اخراجی هایش پرفروش ترین فیلم ها در ایران بوده است.

گذشته فردی ده نمکی یک عامل مهم در این ناراحتی است. در دهه ۹۰ میلادی ده نمکی یکی از اعضای گروه انصار حزب الله بود که نقش مهمی در حملات خشن و خنثی سازی کارکرد اصلاح طلبان داشت. بسیاری از اصلاح طلبان از دیدن فیلم هایش خودداری می کنند. او همچنین مورد هدف گروه های تندرویی که خودش در گذشته عضوشان بود قرار گرفته است و اتهام توهین به رزمندگان و ارزش های انقلابی به وی زده می شود. ده نمکی که مورد انتقاد هر دو طرف است گفته که حس می کند بین دو تیغه قیچی گیر کرده است. مرگ پنج نفر در حادثه انفجار در سر صحنه فیلم "معراجی ها" باعث انتقادات بیشتر شد. یک کارگردان و هنرپیشه سینما اعلام کرد که اگر ده نمکی می خواهد شهرت خود را تغییر دهد باید از افرادی که به آنها صدمه زده عذرخواهی کند. ده نمکی در مصاحبه ای اعلام کرد «هیچ جایی در ایران به افراد موفق توهین نمی کنند، آنها درس خواندند و موفق بودند ولی اینجا حسادت زیاد است». فیلم های ده نمکی ۱۵ میلیون دلار فروش داشته اند که برابر بودجه ۱۰۰ فیلم در ایران است.

ده نمکی در نوجوانی از خانه فرار کرد و داوطلب جنگ ایران و عراق شد و سه بار در جبهه زخمی شد. این تجربه اجازه انتقاد از میراث جنگ را به وی داده است. برای بسیاری از ایرانیان جنگ چیزی بیش از مبارزه با صدام حسین بود؛ در واقع جنگ وظیفه ای مقدس بود. شهدای جنگ برای عشق به خدا و محافظت از انقلاب جنگیدند ولی معراجی ها دید کاملا متفاوتی را با این دیدگاه نشان می دهد.

/ 0 نظر / 9 بازدید